• Informacje ogólne

• Szkoła Podstawowa w Zelgnie to największa placówka samorządowa prowadzona przez Urząd Gminy w Chełmży. Mieści się ona w dwóch budynkach: w Zelgnie oraz w Pluskowęsach.

Budynek w Zelgnie mieści uczniów klas 1 -5, którzy uczą się w 9 oddziałach oraz w trzech oddziałach przedszkolnych, w tym jednym zamiejscowym w Skąpem.

Do budynku w Pluskowęsach, liczącego 6 oddziałów,  uczęszczają uczniowie klas szóstych,siódmych i ózmych.

W 2000 roku w wyniku restrukturyzacji sieci szkół liczba wsi, na rzecz których działamy wzrosła do 14. Przejęliśmy dzieci z dwóch zamkniętych placówek w Skąpem i Pluskowęsach.

Kadrę naszej Szkoły stanowi 37 nauczycieli,  z wykształceniem wyższym magisterskim.

Baza szkoły

Bazę naszą stanowią dwa budynki. W Zelgnie jest to  typowa  "1000-latki", która w 2010 roku obchodziła 50-lecie swojego istnienia.

Posiadamy tutaj nowoczesną halę widowiskowo-sportową, małą sale gimnastyczną, bibliotekę i stołówkę szkolną, gdzie 80% dzieci spośród jedzących otrzymuje obiady bezpłatne.

W naszej szkole funkcjonuje biblioteka, świetlica, pracownia komputerowa, gabinet zajęć indywidualnych i gabinet higienistki szkolnej oraz 13 sal dydaktycznych, wyposażonych  w większości w tablice interaktywne i ekrany dotykowe. Obok budynku mieści się boisko wielofunkcyjne i plac zabaw.

Z kolei budynek w Pluskowęsach został w latach 2000 - 2006 rozbudowany na bazie dawnej szkoły podstawowej do potrzeb Gimnazjum. Znajduje się w nim 9 sal dydaktycznych, pracownia komputerowa,  świetlica, biblioteka z czytelnią,   gabinet rewalidacji,  gabinet logopedyczny, punkt wydawania ciepłych posiłków, szatnie, sala gimnastyczna z zapleczem socjalnym, boisko do gry w piłkę nożną, zaplecze sportowe „Orlik”

Uczniowie naszej szkoły nauczani są języka angielskiego już od pierwszej klasy. Poza tym są objęci stałą opieką higienistki i poradni stomatologicznej. Szkoła współpracuje na bieżąco z miejscowym Publicznym Ośrodkiem Zdrowia.

Przy szkole działają: Rada Rodziców, Samorząd Uczniowski, szkolna telewizja.

Naszym uczniom oferujemy różne formy działalności pozalekcyjnej, gdzie mogą rozwijać swoje zainteresowania i pasje. Kładziemy duży nacisk na rozwój talentów artystycznych poprzez działalność dziecięcych zespołów tanecznych, zespołu wokalnego i teatrzyku.

Naszymi towarzyszami i druhami są bociany, które upodobały sobie naszą okolicę i uczestniczą w naszym szkolnym życiu.

Nasza misja

Głównym naszym zadaniem jest, wspólnie z rodzicami, stworzenie bezpiecznej i przyjaznej dziecku szkoły, w której każdy będzie miał szansę indywidualnego rozwoju. Propagujemy pozytywne wzorce zachowań, a najważniejszymi wartościami dla nas są: dobro, tolerancja, wzajemny szacunek i przyjaźń. Odwołujemy się do tradycji i bogatej historii naszej szkoły oraz środowiska, a jednocześnie jesteśmy otwarci na zmiany.

Misją Szkoły Podstawowej w Zelgnie  jest wychowanie ucznia świadomego różnych możliwości rozwoju, mającego poczucie własnej wartości i potrafiącego radzić sobie z sytuacjami problemowymi.

NASZE CELE TO:

1. Wyposażenie w wiedzę ogólną.
          2. Wykształcenie umiejętności:
            a) posługiwania się językiem ojczystym i obcym
            b) posługiwanie się technika komputerową
            c) dokonywania właściwych wyborów
            d) funkcjonowania w środowisku na zasadzie społeczeństwa obywatelskiego
          3. Wzbudzenie potrzeby ciągłego rozwoju i dążenia do samorealizacji.

SPOSOBY OSIĄGANIA CELÓW:

1. Związanie szkoły ze środowiskiem lokalnym:
            a) poznanie historii, obyczajów, tradycji najbliższej okolicy i ich popularyzacja
            b) organizowanie imprez pozaszkolnych dla młodzieży
            c) organizowanie zajęć edukacyjnych dla dorosłych (kursy, szkolenia)
            d) organizowanie imprez okolicznościowych dla mieszkańców
            e) organizowanie wyjazdów kulturalnych
            f) zaangażowanie rodziców w codzienne życie szkoły
            g) współpracę z organizacjami pozarządowymi
            h) wolontariat uczniów
          2. Realizowanie podczas każdej lekcji  programu wychowawczego, ukierunkowanego na przygotowanie uczniów do przyszłego życia poprzez:
            a) uczenie respektowania potrzeb innych ludzi i tolerancji
            b) kształtowanie pozytywnego stosunku do pracy, wypoczynku i zabawy
            c) poznawanie zasad życia społecznego
            d) uczenie odpowiedzialności za siebie i innych oraz dbałość o środowisko przyrodnicze
            e) propagowanie dziedzictwa kultury narodowej
          3. Rozwijanie w uczniach motywacji do nauki. Uświadomienie celu pomoże lepiej przygotować się do życia zawodowego i udziału w życiu publicznym dzięki:
            a) stworzenie miłej i bezpiecznej atmosfery nauki
            b) kształtowaniu poczucia tożsamości w społeczności szkolnej
            c) rozpoznawaniu, zachęcaniu i rozwijaniu uzdolnień indywidualnych oraz twórczych na miarę możliwości intelektualnych
            d) ukierunkowaniu systemu oceniania na postępy ucznia tak, aby pobudzić jego rozwój, aktywizować i motywować pozytywnie
            e) zapoznaniu ze zdobyczami techniki oraz kulturą i językiem innych narodów
            f) dobrej współpracy pomiędzy członkami Rady Pedagogicznej, rodzicami i uczniami opartej na wzajemnej otwartości i zrozumieniu.

Szkoła jest wspólnotą opartą na zasadzie partnerstwa, przyjaźni, szacunku i wzajemnej pomocy, a także na zaangażowaniu uczniów i nauczycieli
          w kształtowanie jej wizerunku.