• Liga Zadaniowa

• Geneza Konkursu

Twórcą konkursu był prof. Leon Jeśmanowicz. W 1987 roku z inicjatywy grupy matematyków, z Instytutu Matematyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu z prof. dr Leonem Jeśmanowiczem na czele, został zorganizowany konkurs matematyczny dla klas VI i VII szkół podstawowych województwa toruńskiego o nazwie "Liga Zadaniowa", pod patronatem Toruńskiego Oddziału PTM.

Konkurs zorganizowany został wspólnie z Oddziałem Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz z Kuratorium Oświaty w Toruniu.

Celem konkursu jest pobudzenie i rozwijanie zainteresowań matematycznych wśród uczniów szkół podstawowych. Organizatorzy poprzez uczniów, widzieli w dalszej perspektywie aktywizację środowiska nauczycieli matematyki na rzecz pracy z młodzieżą zainteresowaną poznawaniem matematyki.

Od roku szkolnego 1995/1996 organizację konkursu przejął Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu wraz z Toruńskim Oddziałem Polskiego Towarzystwa Matematycznego.

Obecnie organizatorami konkursu są:

• Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych
          • Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu,

Współorganizatorami konkursu są:

• Wydział Oświaty Urzędu Miasta Torunia
          • Toruński Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli przy CKU w Toruniu
          • Od roku 2009/10: Kujawsko-Pomorskie Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy