• Ogólnopolski Test Dysleksji

          • Masz trudności w szkole? Czytanie ze zrozumieniem albo opanowanie reguł pisowni to dla Ciebie duży kłopot?  A może jesteś rodzicem i dostrzegasz takie trudności u Twojego dziecka? To mogą być pierwsze objawy dysleksji.

            Jak się o tym przekonać? Świetną okazją będzie Ogólnopolski Test Dysleksji, organizowany w dniach 5-10.10.2023 r. Udział jest bezpłatny.

            Test można rozwiązać zarówno przez przeglądarkę, jak i w bezpłatnej aplikacji Zday dostępnej w Google Play (https://play.google.com/store/apps/details?id=live.zday.app&pli=1) oraz App Store (https://apps.apple.com/pl/app/zday/id6461458006?l=pl).

            Wykonanie testu zajmuje około 10-15 minut, a uczeń od razu zobaczy swój rezultat. Będzie to przedstawione w procentach prawdopodobieństwo posiadania dysleksji wraz z komentarzem wskazującym na Twoje trudności oraz podpowiadającym dalsze kroki.Ogólnopolski Test Dysleksji nie zastąpi wizyty w poradni, ale może być sygnałem do tego, że warto skonsultować się ze specjalistami.

            Dysleksji nie trzeba się bać ani wstydzić. U wielu znanych osób stwierdzono to zaburzenie i ich przykład pokazuje, że nie przeszkodziło im w zrobieniu spektakularnej kariery.

            Wielu uczniów dowiaduje się zbyt późno, że mogą mieć dysleksję. Z tego powodu osiągają na przykład gorsze rezultaty na Egzaminie Ósmoklasisty lub na maturze, ponieważ są oceniani na równi z ogółem uczniów - mówi Anna Sierpniak-Gocławska, specjalistka od dysleksji.
            - Ogólnopolski Test Dysleksji pomoże zapobiec takim sytuacjom. 

            Chcesz dowiedzieć się więcej? Wszystkie informacje znajdziesz na: https://zday.pl/ogolnopolski-test-dysleksji-2023/

            Ogólnopolski Test Dysleksji jest adresowany do uczniów szkół podstawowych i średnich (od 4 klasy szkoły podstawowej wzwyż). W przypadku, gdy uczestnikiem jest osoba poniżej 13 roku życia, rekomendujemy, aby test był rozwiązywany przez rodzica lub opiekuna prawnego. To bezpłatne wydarzenie organizowane jest z inicjatywy portalu edukacyjnego Zday.pl, pod patronatem Fundacji Języka Polskiego, fundacji Instytut Edukacji Pozytywnej oraz fundacji Kopalnia Pomysłów. Test odbywa się w ramach Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji.

            Więcej informacji o wydarzeniu znajdziesz na stronie: https://zday.pl/ogolnopolski-test-dysleksji-2023/

          • Nowy skład Rady Samorządu Uczniowskiego

          • Uczniowei naszej szkoły zdecydowali o tym, kto będzie wchodził w skład Rady SU. W tym roku szkolnym najwięcej głosów zdobyli: Maja Matczak, Kacper Krukowski, Lena Borowicz, Marcelina Wolak i Natalia Kasprzak. Opiekunem SU został p. Daniel Ramowski. Gratulujemy i życzymy wielu ciekawych pomysłów i inspirujących działań:)

          • Dzień Głośnego Czytania

          • Biblioteka szkolna przyłączyła się do akcji organizowanej przez Wydawnictwo Jaguar „Zwiadowcy są światu potrzebni”. Nasza szkolna drużyna zwiadowców (Alan, Nikodem, Julia, Natalia i Jessicka) będzie przybliżała pozostałym uczniom serię książek „Zwiadowcy” oraz „Drużyna” autorstwa Johna Flanagana. Uczniowie włączą się w promowanie czytelnictwa i organizowanie działań zachęcających do czytania książek. Ich pierwszym zadaniem było czytanie przedszkolakom oraz uczniom klas pierwszych w Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania. Dzień ten został ogłoszony przez Polską Izbę Książki po raz pierwszy we wrześniu 2001 roku. Książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy dla dzieci, do tego rozwijają wyobraźnię, pamięć poszerzają słownictwo i znajomość gramatyki oraz przede wszystkim pozwalają przeżywać wspaniałe emocje. Głośne czytanie jest z kolei dobrą okazją do budowania więzi i wspólnego spędzenia czasu dziecka z rodzicami.

          • Światowy Dzień Jabłka

          • 28 września nasze przedszkolaki obchodziły Dzień Jabłka, które podczas ciekawych zajęć oraz degustacji pieczonych jabłek przekonały się, że jabłko to bardzo popularny owoc. Wpływ na to ma jego wspaniały smak, zapach, różnorodność odmian i mnóstwo wartości odżywczych i witamin. Dzięki regularnemu spożywaniu tych owoców wspieramy proces trawienia, poprawiamy urodę. Jabłko to symbol zdrowia, życia, miłości i urodzaju. Można je wykorzystać do kompotu, sałatek, soku, deseru i innych potraw.

          • Dbamy o nasz język...

          • Kolejną ciekawą inicjatywą, do której dołączyła nasza szkoła, jest Ogólnopolski Projekt Słówko Tygodnia autorstwa Pani Irminy Żarskiej. W projekcie biorą udział klasy 7a i 8a. Innowacja służy poszerzaniu słownictwa uczniów i jest odpowiedzią na coraz częściej pojawiające się trudności z rozumieniem wypowiedzi czytanych i pisanych. Projekt koordynują polonistki: Marzena Biedrzycka i Marlena Błaszkowska.

          • Tydzień Sportu

          • W tym roku dołączylliśmy do wielu akcji. Wśród nich jest Europejski Tydzień Sportu  Komisji Europejskiej. Tydzień ten ma zapoczątkować nowe działania oraz opierać się na już istniejących, udanych przedsięwzięciach. Ta ogólnoeuropejska kampania realizowana pod hasłem #BeActive (Bądź aktywny) i ma zachęcić obywateli do aktywnego trybu życia.
            W czasie Tygodnia Sportu w szkole dużo się działo. Była poranna gimnastyka, aktywne przerwy, konkurencje sportowe, taniec i pogadanki na temat zdrowego stylu życia.

            Sport, to samo zdrowie!

          • Iskry Niepodległej

          • Uczniowie klasy 4a, 5a, 6a i 7a wzięli udział w mobilnym widowisku edukacyjnym "Iskry Niepodległej" o Polakach, którzy zmieniali świat, popularyzującym sylwetki ojców niepodległości, sportowców, podróżników, ludzi kultury, naukowców i społeczników.

            W oczekiwaniu na rozpoczęcie seansu uczniowie odwiedzili także Miejsce Pamięci Kopiec "Ziemia Polaków" w Kończewicach.

            Nad bezpieczeństwem uczniów czuwały panie B. Niedziałkowska, A. Drzewiecka, M. Wawrzyniak i E. Zgurzyńska.

          • Dzień Przedszkolaka

          • 20 września był szczególnym dniem w Bocianim przedszkolu, bo obchodziliśmy DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA. Nasze Biedronki, Pszczółki i Motylki zostały pasowane przez Panią dyrektor Beatę Zając na pełnoprawnych przedszkolaków. Wszystkie dzieci zaprezentowały swoje umiejętności, był śpiew i taniec. Na koniec rozwiązaliśmy zagadki związane z owadami. A nasze panie wręczyły medale, dyplomy i upominki. To był super dzień dla wszystkich dzieci.

            W Punkcie Przedszkolnym w Skąpem Żabki wzięły udział w "Piżama Party", które przepełnione było wieloma wspaniałymi atrakcjami i zabawami.

            Wszystkim Przedszkolakom życzymy samych słonecznych dni i radosnych chwil. Aby każdy dzień był wspaniałą przygodą i niósł ze sobą wiele cudownych i pozytywnych doświadczeń

          • Sprzątanie Świata Łączy Ludzi...

          • W ramach działań podejmowanych w związku z Akcją Sprzątanie Świata Łączy Ludzi uczniowie klas 1-8 wzięli udział w konkursie na ,,Ekoludka" wykonanego z materiałów, które można ponownie wykorzystać. Wyróżnienia otrzymali: Zuzanna Bogun, Wiktoria Klicman, Michalina Marszałkowska - uczennice klasy IVa, Alicja Salomon- klasa Vb oraz Krzysztof Woźniak - klasa VIb.

            Wszystkim wyróżnionym uczniom gratulujemy!

          • Muzyczny sukces Marceliny z 4a

          • Uczennica naszej szkoły, Marcelina Cichy, laureatka wielu konkursów muzycznych, miała przyjemność nagrywać w studiu nagrań w Bydgoszczy piosenki, które stanowić będą materiał dydaktyczny dla nauczycieli przedszkolnych. To wielka przygoda i niezwykłe wyzwanie dla młodej solistki, która znakomicie poradziła sobie z tym zadaniem. Z niecierpliwością czekamy na płytę:) I oczywiście gratulujemy:)

          • Z cyklu "Pozaszkolne sportowe sukcesy naszych uczniów"

          • W XXXIII Memoriale im. Leona Grabowskiego, który odbył się w Chełmży 24.09.2023 r., Paulina Kuciak z 6a zdobyła dwa złote medale: indywidualnie w kategorii K1 i w K2 wraz z Julką Makuracką, a Igor Nowaczyk z 5b zajął I miejsce w C1 w kat. chłopcy rocznik 2012 i II miejsce w C2 w kategorii Młodzików 2010.
            W zawodach wzięło udział aż 260 zawodników z 11 klubów z całej Polski. KST Włókniarz, w którym Paulina i Igor trenują na co dzień, zdobył 14 złotych medali, 4 srebrne oraz 7 brązowych. 

            Igor brał także udział w Mistrzostwa Województwa Wielkopolskiego, które odbyły się na Poznańskiej Malcie i w kategorii C2 M mł. zdobył złoty medal wraz z Iwanem Baszakiem z SP Grzywna.

            BRAWO!!!

            zdj. Facebook

          • Z wizytą w Toruńskim Archiwum...

          • Uczniowie klas IVa i VIb uczestniczyli w warsztatach w Archiwum Państwowym w Toruniu. Archiwum gromadzi, ewidencjonuje, przechowuje, opracowuje, zabezpiecza i udostępnia wszystkie materiały archiwalne. Uczniowie poznali sposoby ewidencji zasobów archiwalnych, pisali na tabliczkach woskowych i rysowali drzewo genealogiczne. Po zajęciach wycieczkowicze udali się na spacer po toruńskiej Starówce.

            W oczekiwaniu na autobus uczniowie bawili się na placu zabaw “Piernikowe Miasteczko”.

            Wycieczkę zorganizowały nasze panie: E. Zgurzyńska, A. Hońdo - Brudz i A. Ramowska.

          • Dbamy o bezpieczeństwo...

          • 18 września dzieci z klas 1 - 4 brały udział w spotkaniu z przedstawicielem Policji z Komisariatu Policji w Chełmży. Uczniowie utrwalili sobie zasady poruszania się po drodze, tak, by idąc do i ze szkoły, wszyscy byli bezpieczni. Na koniec spotkania dzieci mogły poznać odpowiedzi na nurtujące je pytanie. Nasz gość bardzo chętnie na nie odpowiadał.

            W ramach realizacji tematu kompleksowego "Bezpieczna droga do Przedszkola" także nasze oddziały zerowe odwiedził pan policjant, Michał Biegański, z Komisariatu Policji w Chełmży. Rozmawialiśmy na temat konieczności przestrzegania przepisów ruchu drogowego oraz zasad bezpiecznego przechodzenia przez drogę. Utrwaliliśmy znajomość niektórych znaków drogowych, dowiedzieliśmy się jak ważne jest stosowanie elementów odblaskowych podczas poruszania się po drogach.

            Nauczyciele oraz dzieci serdecznie dziękują za poświęcony czas i ciekawe zajęcia.

          • Zebrania Rodziców

          • W czwartek, 21 września, odbędą się spotkania wychowawców z rodzicami uczniów. Szczegóły, jak zwykle, w Terminarzu dziennika Librus.

            Zapraszamy!

          • Nowe boiska do piłki plażowej w naszej szkole...

          • 16 września na terenie Szkoły Podstawowej w Zelgnie odbył się VIII Memoriał im. Marka Grubeckiego w Siatkówce Plażowej. W trakcie turnieju dokonaliśmy uroczystego otwarcia kompleksu boisk plażowych, w którym uczestniczyli przedstawiciele Gminy Chełmża, w tym Wójt Gminy Chełmża p. Jacek Czarnecki, społeczność uczniowska i zaproszeni goście.

            Inwestycja została zrealizowana dzięki przychylności i hojności sponsorów, do których należeli: Gmina Chełmża, Joanna i Tomasz Kałdonek firma JOKAL, Tomasz Palkowski firma CELSTAL, Ewa i Wojciech Kafka firma KAW-BUD, Mateusz i Paweł Grubeccy firma GRAS OGRODY. DZIĘKUJEMY:)

            Dodatkowe podziękowania za pomoc w organizacji turnieju kierujemy do p. Janusz Nidziałkowskiego, Bogdana Szeląga, Prezesa OSP w Zelgnie Anatola Wierciocha.

            A zwycięzcom turnieju dziękujemy za przekazanie swoich nagród szkole. Trzy piłki do siatkówki plażowej na pewno przydadzą się naszym uczniom:)

            A to wszystko nie zadziałoby się, gdyby nie nasz wuefista, pan Daniel Ramowski, siatkarski świr:)

          • Dzień Kropki.;)

          • Inspiracją do obchodów tego niezwykłego dnia jest Vashti z książki „The Dot” autorstwa Petera H. Reynoldsa. To doskonała okazja dla nauczycieli i uczniów, aby świętować indywidualność, kreatywność i twórczość w edukacji.

            W naszej szkole działo się wiele ciekawych rzeczy... I mali, i duzi podeszli do kropek w sposób niezwykle twórczy. Warto zajrzeć na naszego Facebooka, bo tam nie tylko zdjęcia tego dnia, ale także prezentacja pasji naszych uczniów. Tu The sky is the limit...: Szkolne obchody Dnia Kropki       Pasje naszych uczniów

            Do działań zainspirowały nas panie Monika Gadowska i Beata Niedziałkowska:)

          • Sprzątanie świata 2023

          • 15 września nasza szkoła dołączyła do akcji Sprzątanie Świata Łączy Ludzi. Uczniowie klas 5a, 6a i 6b udali się do Zalesia, aby posprzątać teren wokół ścieżki edukacyjnej. Przy okazji działań ekologicznych dzieci mogły poszerzyć też swoją wiedzę na temat otaczającego ich świata oraz zwiększyć świadomość w zakresie poszanowania środowiska. Dziękujemy uczestnikom za aktywny udział, a p. A. Ramowskiej za koordynowanie akcją.

            Do Sprzątania Świata przystąpili też nasi najmłodsi uczniowie z oddziałów przedszkolnych oraz klas 1-3. Im także dobro naszej planety nie jest obojętne! A dzięki ich działaniom teren wokół naszej szkoły lśni czystością

          • Narodowe Czytanie...

          • Akcja Narodowego Czytania pod patronatem Prezydenta RP jest już w naszej szkole tradycją. Co roku przystępujemy do niej z radością, ciesząc się z możliwości obcowania z pięknem literatury polskiej. W tym roku szkolnym mieliśmy przyjemność przeczytania fragmentów powieści Elizy Orzeszkowej Nad Niemnem. Ta książka urzeka niezwykłymi, malarskimi opisami przyrody. Fragmenty dotyczące nadniemeńskiego krajobrazu zachwycają bogactwem stylistycznym oraz liryzmem docierającym do wszystkich zmysłów.

            FRagmenty powieści stały się inspiracją dla uczniów tworzących na zajęciach plastycznych nadniemeński pejzaż inspirowany powieścią Elizy Orzeszkowej.

            Koordynatorkami akcji były niezawodne panie: M. Biedrzycka i B. Niedziałkowska.