Aktualności
ZAKUPY ZROBIONE -KSIĄŻKI ZAKUPIONE :):)
PRZERWA NA CZYTANIE
Nasi uczniowie wzięli udział w ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. "Przerwa na czytanie". Wydarzenie odbywa się w zakresie XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Akcja realizowana w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Czytaliśmy w Zelgnie, Pluskowęsach, Krakowie i w czasie szkoły przetrwania. :):)
Klasy pierwsze na wycieczce w Toruniu.
15 maja na wycieczkę do Torunia wybrali się uczniowie klas I a i I b. Nie zabrakło na niej atrakcji i niespodzianek. Niewątpliwe jedną z nich był rejs statkiem "Wandą" po Wiśle, a następnie seans filmowy w Cinema City. Po spacerze na Starówce dzieci zaspokiły swoje apetyty w McDonalds. Pełni wrażeń i radośni wycieczkowicze wrócili do domu. Juz dziś wszyscy czekaja na kolejną wyprawę.
Zajęcia biblioteczne
10 maja 2019r. klasy młodsze wraz z wychowawcami uczestniczyły w zajęciach bibliotecznych. Tego dnia p. J. Pawełczyk, kierownik Biblioteki samorządowej w Zelgnie, zaprezentowała książki z serii "Gwizdek" Barbary Gawryluk. w ten sposób świętowaliśmy Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni.
Wychowawczynie
Niezwykłe spotkanie teatralno-literackie
14 maja w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa klasa IV b, pod opieka p. M.Biedrzyckiej, spotkała się z klasami pierwszymi. Czwartoklasiści zaprezentowali młodszym koleżankom i kolegom inscenizację legendy o warszawskim Bazyliszku. A pierwszaki, pod kierunkiem p. A.Pałaszewskiej, przygotowały literackie zagadki. To było niecodzienne spotkanie teatralno - literackie!
Spotkanie z autorką książek dla dzieci p. Barbarą Gawryluk.
13 maja w Bibliotece Samorządowej w Zelgnie odbyło się niecodzienne i bardzo interesujące spotkanie klas I - III z p. B. Gawryluk, autorką wielu książek dla młodego odbiorcy. Pisarka w sposób obrazowy przekazała słuchaczom historie powstawania książek o tematyce zwierzęcej. Seria "Psów na medal" ukazała jak mądrzy, pomocni i bardzo wierni mogą być czworonożni przyjaciele, Potrafiła swymi opowieściami zaczarować młodych czytelników. Na zakończenie spotkania, każde dziecko mogło zakupić książkę z autografem wspaniałej pisarki. Czekamy na kolejne tak sympatyczne spotkania - dzieci z wychowawczyniami.
Wycieczka klas czwartych
10 maja uczniowie klas czwartych wybrali sie na wycieczkę. Pierwszym punktem było Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji, gdzie każdy mógł wcielić się w rolę maszynisty, konduktora lub po prostu pasażera. Z Wenecji pojechaliśmy kolejką wąskotorową do Biskupina, gdzie zwiedzaliśmy Muzeum Archeologiczne – poznaliśmy życie ludzi sprzed ok. 8 tysięcy lat, a podczas warsztatów „Bez gwoździa i śruby” zbudowaliśmy modele chat i wałów obronnych. Z Biskupina pojechaliśmy do Kruszwicy, gdzie poznaliśmy historię władcy Popiela, a ze szczytu Mysiej Wieży podziwialiśmy piękną panoramę Kruszwicy i jeziora Gopło.
Zabawa robotami w Gminnej Bibliotece w Zelgnie
Za naszymi sześciolatkami pierwsza zabawa i lekcja obsługi robotów typu Photon. W czasie odwiedzin w bibliotece, pani bibliotekarka zaproponowała dzieciom zabawę Photonami. Dzieci przyjęły ten pomysł entuzjastycznie i bawiły się wyśmienicie!
ŚWIĘTA MAJOWE
Uczniowie klasy IV a przygotowali uroczysty apel z okazji świąt majowych. Przedstawili wiadomości z historii powstania tych świąt. Przypomnieli, że 1 maja obchodzimy 15. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej, a 3 maja - 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji. Program uświetniły pieśni w wykonaniu naszego szkolnego chóru.
SPRZĄTANIE ŚWIATA
Tradycyjnie, jak co roku, nasza szkoła uczestniczy w akcji sprzątania Ziemi – naszej małej Ojczyzny!
Uczniowie przyłączyli się do tej szlachetnej idei , mając świadomość powagi problemu. W bardzo krótkim czasie, spacerując po okolicy, zapełnili wiele worków śmieciami. Sprzątaniu towarzyszyła piękna pogoda. Słońce wspierało uczniów w działaniu i wprowadzało w radosny nastrój.
Po wysiłku na uczestników akcji czekały skrzynki pięknych, zdrowych i pysznych jabłek!
Dziękujemy za nie pani Stanisławie Stasieczek!
Zobacz zdjęcia w galerii i na facebooku
Wielkanocne kartki z życzeniami
Dzieci z 0b były gośćmi w Gminnej Bibliotece Samorządowej, w Zelgnie. Miały okazję wykonać świąteczne kartki z życzeniami. Włożyły w to mnóstwo twórczego zapału i serca, bowiem kartki są wyrazem sympatii i dowodem wsparcia dla chorych rowieśniczek z poza szkoły. Dziękujemy paniom Jolancie Pawełczyk i Sławce Śliwce za mile spędzony czas:))
Dzieci z 0c szukały Wielkanocnego Zajączka
Dzieci z 0c szukały Wielkanocnego Zajączka w przyszkolnym ogrodzie. Choć szarak nie dał się złapać, to zostawił naszym pięciolatkom upominki a i same poszukiwania były świetną zabawą!
Warsztaty piernikarskie
Wiosna to cudowny i wesoły czas, gdzie świat budzi się do życia. W tym okresie najważniejszym świętem jest Wielkanoc z całą masą obrzędów i tradycji. Żeby poczuć ten klimat, klasy pierwsze wybrały się na wycieczkę do Torunia. Miały tam okazję uczestniczyć w warsztatach piernikarskich. Podczas twórczej pracy dzieci rozwijały swoją wyobraźnię malując wielkanocne pierniko-pisanki. Z wielkim zainteresowaniem wysłuchały ciekawych historii i opowiadań o tradycjach związanych z tym świętem. Potem w radosnym nastroju ruszyły na Rynek, na spotkanie z Mikołajem Kopernikiem i Osiołkiem. Niezapomnianych wrażeń dostarczyła im także wizyta w Muzeum Kopernika oraz obejrzenie filmu 3D o życiu rodziny Mikołaja Kopernika i działalności wielkiego astronoma.
Ten dzień zaszczepił u wszystkich pozytywnego ducha kolorowych świąt oraz wprowadził w atmosferę czasów, w których żył i tworzył M. Kopernik.
Życzymy już teraz wszystkim, wytchnienia i prawdziwie wiosennych, wesołych Świąt Wielkanocnych.
Lidia Piórkowska i Anna Pałaszewska
Święta tuż, tuż!
Wraz z nadejściem pięknej, wiosennej pogody wszyscy zaczęli odczuwać świąteczny nastrój. Poddając się temu urokowi, uczniowie klasy II, udali się na warsztaty plastyczne do Biblioteki Samorządowej w Zelgnie. Każdy wykonał swoją palmę wielkanocną. Ileż było zabawy i radości podczas pracy. Nasze wytwory można podziwiać w galerii zdjęć.
Pasowanie na czytelnika w klasie I
Uczniowie klas I zostali pasowani na czytelnika. Pani bibliotekarka na początku spotkania zapoznała dzieci z biblioteką, przygotowała ciekawe zagadki nawiązujące do bohaterów znanych bajek, a kolejno uczniowie złożyli przyrzeczenie. Pierwszacy już znają prośby książki i będą o nich pamiętać. Na koniec dzieci otrzymały drobny upominek.
Dzień z lekturą w klasie II a.
Nasza szkolna biblioteka posiada w swoich zbiorach nowe lektury. Jedna z nich nas szczególnie zainteresowała, a była to książka o wojennych przygodach przesympatycznego niedźwiadka Wojtka pt. „Dziadek i Wojtek”. Najpierw poznaliśmy fragment historii II wojny światowej, a następnie udaliśmy się do biblioteki, gdzie pani Beata Niedziałkowska odczytała nam rozdziały książki. W klasie pracowaliśmy w grupach i wykonywaliśmy różne zadania związane z poznaną postacią. Bardzo zaciekawiły nas losy syryjskiego niedźwiadka, który służył w polskiej armii i brał udział w bitwie o Monte Casino. Każdy chciałby uprawiać zapasy z tak niezwykłym zawodnikiem i być jego przyjacielem. Wszystkich zachęcamy do przeczytania tej lektury.
Popołudnie z grami planszowymi
Grając w gry planszowe można naprawdę miło spędzić czas z rodziną lub przyjaciółmi. To również bardzo rozwija umysł. Niestety planszówki coraz bardziej odchodzą w niepamięć, dlatego w Szkole Podstawowej w Zelgnie zostało zorganizowane spotkanie pasjonatów gier. Popołudnie z grami okazało się trafną formą spędzenia czasu z dziećmi. Było ono bardzo miłe i zabawne, a jednocześnie zawierało walory edukacyjne. Gry planszowe wzbudzały wiele emocji. Dużą atrakcją były gry przygotowane przez Panie wychowawczynie , które można wykonać samodzielnie. To właśnie one okazały się nowym doświadczeniem dla dzieci i chłonęły ich zaciekawienie. Dzieci grały parami, w grupach, zespołowo. Miały okazję także poznać gry przyniesione przez kolegów i wspólnie pograć. Z zaciekawieniem słuchały i oglądały prezentacji o zabawach rodziców i dziadków. Rozgrywki niosły nie tylko rywalizację, ale przede wszystkim zabawę i radosny czas na popołudnie. Było także coś dla ciała, smaczny poczęstunek- pizza. Zachęcamy do odkrywania świata gier planszowych, bo naprawdę warto!
Cuprjak Iwona Pałaszewska Anna Piórkowska Lidia
W przedszkolu miło płynie czas ...także w sobotę!
W sobotę, 30 marca, działo się w Skąpem! Na zaproszenie Pani Dyrektor SP w Zelgnie i nauczycieli wychowania przedszkolnego do wspólnego spędzenia sobotniego przedpołudnia, odpowiedziało wielu małych mieszkańców naszej gminy i ich opiekunów. Dzieci szybko znalazły wspólny język a nowe otoczenie i zabawki zyskały ich uznanie. Panie nauczycielki przygotowały zabawy integracyjne, rytmiczno- ruchowe, sportowe i plastyczne. Motywem przewodnim warsztatów były zbliżające się święta, więc na uczestników czekało ozdabianie różnych jajek, "plecenie" koszyczków, dekorowanie wianków, a balony zmieniały się w sympatyczne zające. Był też poczęstunek ufundowany przez Radę Sołecką Skąpe z p. radnym A. Galusem na czele, za co serdecznie dziękujemy. Drobne upominki były prezentem od BS Brodnica o/ Chełmża- dzękujemy p.K. Zduńskiemu. W czasie gdy dzieci bawiły się ich rodzice mogli przy kawie porozmawiać w swoim gronie i ...trochę odpocząć.
Dziękujemy Wam kochani za wspólne przedpołudnie. Było wesoło i intensywnie!
Klasy drugie i trzecia na wycieczce w Toruniu.
Pierwsze dni wiosny to znakomity czas na wycieczki. 27 marca, wykorzystując słoneczną aurę, klasy II a, II b i III wybrały się na wycieczkę do Torunia. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Etnograficznego, a w nim parku etnograficznego i wystawy. Zaskakujące wrażenia wzbudziły wnętrza dawnych chat, ale najbardziej emocjonująca była wizyta w młynie – ciągle działającym oraz możliwość wysłuchania przewodnika przedstawiającego dawne zwyczaje i życie ludzi.
Uwieńczeniem wycieczki była wizyta w kinie Cinema City na filmie pt.”Mia i biały lew”. Podziwialiśmy piękne krajobrazy Afryki oraz niezwykłą przyjaźń dziewczyny i białego lwa. Doznaliśmy wielu wzruszeń, lęków i niepokoju o los przyjaciół. To była bardzo udana wycieczka.
Powitanie wiosny
Wiosna zawitała także do nas a obwieściły to społeczności szkolnej i mieszkańcom Zelgna, dzieci z oddziałów zerowych. Wśród barwnej scenerii rozbrzmiały wiosenne piosenki, zaroiło się od zwierząt i zazieleniło od roślin i dzieci ubranych na zielono. W czasie spotkania zostały też ogłoszone wyniki konkursu, ogłoszonego przez p. M. Machalską i E. Szymańską na najlepsze wiosenne hasło. Po uroczystości w szkole, nadszedł czas na tradycyjne pożegnane zimy czyli spalenie kukły Marzanny i głośny przemarsz przez Zelgno. Dzieci podzieliły się dobrą nowiną o nadejściu upragnionej pory roku i wręczyły napotkanym ludziom wierzbowe gałązki. Dziękujemy wszystkim za wspólne kultywowanie tradycji i zabawę.
Archiwum Aktualności