A tak wyglądały sportowe zmagania naszych uczniów. Wszystko przeplatane czasem na pyszne i zdrowe zakąski:)
Fotorelacja Dzień Dziecka 2023 Na sportowo i na zdrowo...
Aktualności
Dzień Dziecka 2023... Na sportowo i na zdrowo...
- 233
Sportowi goście z okazji Dnia Dziecka
Jak na sportowy Dzień Dziecka przystało mieliśmy możliwość sprawdzić się w różnych konkurencjach a także poznać nowe dyscypliny. A to dzięki znakomitym gościom, którzy przyjęli nasze zaproszenie. Gościliśmy mistrzów kickboxingu Mateusza Białeckiego i Piotra Ernesta. Zaprezentowali oni swoje umiejętności i poprowadzili trening. A chętnych zapraszają na treningi do swojego klubu Młodzi Gniewni w Chełmży. Swoją dyscyplinę zaprezentował trener wioślarstwa Michał Bator. On z kolei zaprasza chętnych na treningi do Chełmżyńskiego Towarzystwa Wioślarskiego. Ćwiczenia pilates i umiejętności gimnastyczne zaprezentowała też jedna z naszych mam, p. Wiktoria Fałkowska. Mamy nadzieję, że zaraziła uczniów swoją pasją i niezwykłą, pozytywną energią.
Bardzo dziękujemy naszym gościom, że poświęcili nam swój czas i liczymy na kolejne spotkania.
I oczywiście życzymy kolejnych sukcesów.
"Uśmiech dziecka największym skarbem..."
Dzień Dziecka to jeden z najradośniejszych dni, na które czekają młodsze i starsze przedszkolaki. W naszych zerówkach był to dzień wyjątkowy, pełen uśmiechu, radości i niespodzianek. Od rana panowała radosna atmosfera, a na przedszkolaków czekało wiele atrakcji. Były zabawy sportowe, taneczne, tor przeszkód, gra w piłkę nożną, malowanie twarzy oraz pyszny poczęstunek. Piknikowo ten dzień spedzili też uczniowie klas I - III. Pikinik w Zalesiu okazał się strzałem w dziesiątkę, gdyż pogoda była prawdziwie letnia.
3
Spotkanie z ornitologiem
W środę, 31 maja, obchodziliśmy Dzień Bociana Białego. Z tek okzaji gościliśmy w naszej szkole ornitologa, p. Tomasza Królaka. Tematem spotkania byli nasi skrzydlaci przyjaciele. Dzieci miały możliwość zapoznania się z życiem i środowiskiem naturalnym ptaków, poznały miejsce występowania ich niektórych gatunków. Następnie wielbiciel skrzydlatych zwierząt w interesujący sposób opowiedział o życiu bocianów i ich środowisku. Najpierw dzieci, na podstawie barwnych zdjęć, poznały i nauczyły się rozróżniać kilka najpopularniejszych gatunków ptaków, które można zobaczyć w pobliżu naszych domostw. Wszyscy z zachwytem oglądali prezentację i słuchali ciekawych opowieści naszego gościa. Przywiezione przez niego eksponaty pomogły przedszkolakom zauważyć cechy charakterystyczne poszczególnych gatunków. Ornitolog pokazał dzieciom, jak należy obserwować ptaki, żeby ich nie spłoszyć. Maluchy dowiedziały się też, na czym polega praca ornitologa. Na zakończenie wszyscy podziękowali Panu za spotkanie, które okazało się niesamowitym doświadczeniem.
Wycieczka klasy 6
Ostatniego dnia maja grupa uczniów z klasy szóstej odwiedziła Warszawę. Uczniowie jechali pociągiem, metrem, byli na Stadionie Narodowym, spacerowali Krakowskim Przedmieściem, obejrzeli kilka pomników, weszli na dach BUW, zobaczyli stolicę z 30. piętra PKiN ... i naprawdę dobrze się bawili. Dzięki hojności p. A. Galusa wszyscy zjedli pyszną pizzę, wypili smaczną lemoniadę i delektowali się zimnymi lodami. Dziećmi zaopiekowały się nauczycielki: p. A. Ratowska, p. R. Szymecka i niezłomne mamy p. Magdalena i p. Hanna.
Matematyczne sukcesy naszych uczniów
W Międzynarodowym Konkursie Matematycznym KANGUR już trzeci rok z rzędu wyróżnienia wywalczyli: Adam Prażuch - uczeń klasy 8b oraz Olgierd Pacek - uczeń klasy 6a. W kategorii Maluch bardzo wysoki wynik uzyskał Maciej Walczewski z kl. III, co także zostało nagrodzone.
Adaś otrzymał również dokumant poświadczający zdobycie tytułu Finalisty w Kuratoryjnym Konkursie Przedmiotowym z Matematyki na szczeblu wojewódzkim. Gratulujemy chłopcom i ich opiekunom, i życzymy kolejnych sukcesów.
Warsztaty z Projektorem...
W tym roku szkolnym klasa IVa wraz z wychowawcą brała udział w projekcie społecznym "Warsztaty z PROJEKTOREM". Miał on na celu rozwój u dzieci kompetencji ważnych dla funkcjonowania we współczesnym świecie, tj. współpraca, kreatywność czy komunikacja oraz odkrywanie potencjału dzieci i młodzieży z małych miejscowości. Udział w projekcie pomógł uczniom rozwijać wrażliwość społeczną, samodzielność definiowania problemów i tworzenia rozwiązań. Wspólna praca uczniów podczas warsztatów dodała im odwagi do realizacji pomysłów wspierających szkolną i lokalną społeczność w zakresie aktywności obywatelskiej.
EGZAMINY ÓSMOKLASISTÓW
W dniach 24 - 25 maja nasi ósmoklasiści napiszą swoje pierwsze ważne egzaminy. Przez trzy dni będą się kolejno zmagać z arkuszami z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego.
GOOD LUCK:)
Kolejny sukces Marceliny
20 maja 2023r nasza uczennica Marcelina Cichy zajęła I miejsce w IX Regionalnym Młodzieżowym Festiwalu Piosenki w Osiu.
Gratulujemy!
Przygoda z bocianem...
Uczniowie klasy 5b byli uczestnikami warsztatów ,,Przygoda z Bocianem", które odbyły się po sąsiedzku w Bibliotece Samorządowej w Zelgnie. Podczas tych zajęć uczniowie brali udział w grze terenowej - Quest ,,Przygoda z Bocianem", poznawali także naszą najbliższą okolicę oraz jej historię. Nie zabrakło oczywiście obserwacji bocianiego gniazda i jego mieszkańców. Dodatkowo każdy uczeń samodzielnie konstruował brelok z Bocianem, a na zakończenie wizyty została przedstawiona prezentacja multimedialna dzięki, której uczniowie poznali wiele ciekawostek z życia naszych bocianich przyjaciół. Dziękujemy bardzo za tak pouczające zajęcia!
O matmo! w naszej szkole...
Przez dwa dni, dzięki naszej pani dyrektor, p. Beacie Zając, gościła u nas wystawa matematyczna „O matmo!”, która powstała w ramach wspólnego Programu Ministra Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik pod nazwą „Nauka dla Ciebie”.
Wizyta na wystawie „O matmo!” to samodzielne eksperymentowanie, które pozwala zrozumieć sens i logikę podstawowych działań matematycznych, poznać je i polubić. Wprawiając w ruch obrotowe figury, można zobaczyć, jak powstają bryły.
Matematyczne łamigłówki były okazją do treningu wyobraźni przestrzennej, kojarzenia faktów i abstrakcyjnego myślenia dla wszystkich uczniów naszej szkoły:)
Mówiono o nas w telewizji...
TVP Bydgoszcz na wystawie w Szkoła Podstawowa w Zelgnie ! Zobacz - 21,5 minuta programu
Irlandia w szkole...
Nasza szkoła od wielu lat realizuje ogólnopolski projekt Irlandia w szkole pod patronatem Fundacji Kultury Irlandzkiej w Poznaniu.
Do ogłoszonego konkursu plastycznego „Baśniowy komiks z Zielonej Wyspy" przystąpiło 30 uczniów z kl. 2, 3 i 5.
Miło nam poinformować, że Filip Baranowski z kl. 2a otrzymał wyróżnienie. Gratulujemy!
Angielskie projekty...
Od października 2022 grupa uczniów klas pierwszych realizowała zadania w ramach Ogólnopolskiego Projektu Europa i ja. Maluchy poznawały Wielką Brytanię – symbole narodowe, zwierzęta, bajkę, stworzyli słowniki obrazkowe. Jeżdżąc po mapie i oglądając filmy, dzieci poznały miejsca, które trzeba tam koniecznie obejrzeć. Mamy nadzieję, że w przyszłości uda im się odwiedzić te piękne miejsca.
Drugi Ogólnopolski Projekt to English Special Days realizowany przez dzieci z grup przedszkolnych, który również został pomyślnie zakończony. Projekt polegał na zrealizowaniu tematów z kalendarza świąt nietypowych.
Oba projekty zrealizowała p. Joanna Prażuch, nasza anglistka, od maluchów specjalistka:) w szkole. Dziękujemy:)1
Kangurkowe wyróżnienia:)
16 marca uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Międzynarodowym Konkursie Matematycznym "KANGUR". Olgierd Pacek z 6a oraz Adam Prażuch z 8b zdobyli wyróżnienia.
Gratulujemy!!!
Ekologiczne działania przedszkolaków z grupy 0a
Pod koniec kwietnia dzieci z oddziału przedszkolnego (grupa 0a) włączyły się w akcję „Laurka dla Strażników Lasów”. Celem ogólnopolskiej akcji Cała Polska Maluje Giga Laurkę dla Strażników Lasów było wykonanie laurki dla strażników i strażaków ratujących nasze polskie lasy przed pożarami, a także zwrócenie uwagi na ogólny problem wypalania traw i lasów. Prace naszych przedszkolaków zostały przesłane do wirtualnej GIGA interaktywnej laurki składającej się z tysięcy laurek namalowanych przez przedszkolaków i dzieci młodszych klas szkół podstawowych z całej Polski. W ten sposób maluchy podziękowały za ciężką i niezwykle ważną pracę leśników i strażaków w służbie ochrony lasów.
Dzień Bociana Białego
31 maja w Polsce i na świecie od 2003 r. obchodzony jest Dzień Bociana Białego. Święto zostało ustanowione przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody pro Natura.
Z tej okazji w naszej szkole odbywają sie cyklicze zajęcia,warsztaty, zabawy i spotkania zwiazane z ciekawostkami o życiu bocianów.
Grupy przedszkolne 0a, 0b i 0c wybrały się na warsztaty do Biblioteki Samorządowej w Zelgnie.
Pod kierunkiem p. Joli wykonały piękne breloczki z bocianem, a pod koniec zajęć wybrały sie na wycieczkę i obserwowały z daleka bocianie gniazdo i jego mieszkańców. Była to doskonała okazja, by pokazać maluchom, jak szczególne miejsce w polskiej kulturze i tradycji zajmują bociany. Dzieci wzięły udział w grze terenowej "Bociani quest". Poznały zabytki i walory przyrodnicze Zelgna. To była prawdziwa bociania przygoda!
Brązowe medalistki w piłce nożnej
Kończymy tegoroczne rozgrywki szkolne w grach zespołowych, zajmując III MIEJSCE
w MISTRZOSTWACH POWIATU TORUŃSKIEGO W PIŁCE NOŻNEJ DZIEWCZĄT KLAS 4-6, których gospodarzem była Szkoła Podstawowa w Złejwsi Wielkiej.Skład drużyny: ALICJA WĘGLERSKA, ALICJA SALOMON, LUIZA JASTRZĘBSKA, ZUZANNA SKRZYPCZAK, MONIKA KRUPSKA, PAULINA KUCIAK, MAJA ZAPAŁOWSKA i NATALIA ADWENT. Opiekunem drużyny jest pan DANIEL RAMOWSKI.
GRATULUJEMY!!!
Sezon na wycieczki otwarty... Wyjazd klas 4.
8 maja uczniowie klas 4 wzięli udział w wycieczce do Biskupina, Wenecji i Kruszwicy w ramach programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły oraz realizacji podstawy programowej z historii i języka polskiego. Celem wycieczki było poznanie miejsc i zabytków związanych z początkami państwa polskiego, zdobywanie wiedzy z historii poprzez obserwację i doświadczenie, poznanie legend związanych z powstaniem państwa polskiego. Czwartoklasiści zwiedzili Muzeum Kolejki Wąskotorowej w Wenecji oraz ruiny zamku z XIV wieku, gdzie poznali legendę o Diable Weneckim. Po Wenecji udali się kolejką wąskotorową do Biskupina, by w trakcie jazdy podziwiać piękny region Pałuk. Najważniejszym punktem wyprawy było zwiedzanie skansenu w Biskupinie. Uczniowie mogli cofnąć się w czasie ponad 2700 lat. W zrekonstruowanej osadzie obronnej oglądali, jak żyli, mieszkali i pracowali ludzie tysiące lat temu. Ostatnim punktem na trasie wyprawy była Kruszwica, a tam rejs statkiem po jeziorze Gopło oraz wspinaczka na Mysią Wieżę. Jednodniowa wycieczka przygototwana przez wychowawczynie klas 4, p. B. Wantowską i p. M. Biedrzycką, obfitowała w liczne atrakcje, a wiosenna, słoneczna pogoda uprzyjemniła wspólny wyjazd.
Więcej zdjęć na szkolnym Facebooku:)
Plastycznie...
Nasi uczniowie brali udział w Konkursie Plastycznym >Jestem wolny – jestem sobą< zorganizowanym przez Muzeum Okręgowe w Toruniu. Celem konkursu było szerzenie wiedzy na temat profilaktyki uzależnień i radzenia sobie z różnymi zagrożeniami, terapia poprzez sztukę oraz rozwijanie umiejętności plastycznych uczestników. W konkursie wzięło udział 176 nadesłanych prac .
Miło nam poinformować, że wszystkie wysłane prace naszych uczniów zostały zakwalifikowane do wystawy pokonkursowej.
Otwarcie wystawy i udostępnienie jej zwiedzającym nastąpi 19 maja 2023 roku o godz. 12.00 w Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów, ul. Łazienna 16. Wystawa czynna będzie do 15 października 2023 roku.
Zachęcamy do obejrzenia wystawy, na której będzie aż 20 naszych prac, które pojawiły się tam dzięki paniom Marioli Zygarskiej i Beacie Niedziałkowskiej.
Nagroda Martyny w wojewódzkim konkursie plastycznym
Martyna Bogun z kl. VIa zajęła I miejsce w kategorii kl. IV-VI.
Głównym celem tegorocznej edycji konkursu było zachęcenie uczniów do zapoznania się z twórczością Adama Mickiewicza, podjęcia trudu odczytania jego utworów i wyrażenie swojej interpretacji w formie pracy plastycznej.
24 kwietnia 2023 r. odbył się wernisaż prac plastycznych laureatów III edycji Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego z cyklu „Polska literatura dziecięca i młodzieżowa w ilustracji” pn. „Czytając Mickiewicza”. Konkurs jest częścią projektu edukacyjnego promującego czytelnictwo Biblioteki Pedagogicznej im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu.
Projekt edukacyjny i konkurs „Czytając Mickiewicza” został objęty honorowym patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty w Bydgoszczy.
Gratulujemy Martynie i życzymy dalszych sukcesów. Nauczycielki wspierające Martynę w artystycznym działaniu to p. Renata Szymecka i p. Beata Niedziałkowska.
Archiwum Aktualności