Nasza uczennica, Majka Karulska z kl. VII, otrzymała dyplom i nagrodę za zajęcie I miejsca na etapie wojewódzkim w zeszłorocznym konkursie plastycznym. Odbył się on w ramach Ogólnopolskiego Strażackiego Konkursu Plastycznego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej. Gratulacje!!!
Aktualności
Plastyczny sukces Majki z 7a
Sukces Marceliny z 3a
Marcelina Cichy z klasy III uzyskała wyróżnienie w Konkursie Kolęd i Pastorałek, który odbył się w Golubiu Dobrzyniu. Marcelinka jest uczennicą Szkoły Muzycznej I st. w Chełmży. Poziom konkursu był bardzo wysoki, a nasza Marcelina zaimponowała swoim talentem. Gratulacje!!!
zdj. FB
Idą święta...
Grudniowe wyjazdy naszych uczniów
W grudniu odbyło się sporo ciekawych i edukacyjnych wycieczek, które w okresie przedświątecznym były najlepszym prezentem...
Pierwszaczki otrzymały w prezencie bilety do kina na film pt. "Dziwny świat". Bohaterowie filmu przeżyli wiele przygód, które pokazały dzieciom, że miłość i jedność w rodzinie może zwyciężyć wszystko.
W kinie byli też piątoklasiści na filmie "Uwolnić Poly". Starsze klasy postawiły na teatr, by obejrzeć "Opowieść wigilijną". Następnie uczniowie udali się na niezwykłą wystawę, która pokazała im niesamowity świat Małego Księcia.
8b wybrała się do Torunia, do Open the Door Escape Room oraz by wziąć udział w warsztatach "Dogadaj się" w Młynie Wiedzy.
Świątecznym wyjazdem była też wycieczka klas czwartych do Gniezna, gdzie uczniowie naszej szkoły mieli okazję wziąć udział w żywej lekcji historii. Zwiedzali gnieźnieńskie Muzeum Początków Państwa Polskiego. Następnie udali się na żywą lekcję techniki do Fabryki Bombek Świętego Mikołaja, gdzie poznali kolejne etapy produkcji bombek choinkowych. Każdy uczeń otrzymał bombkę ze swoim imieniem. Na koniec podziwiali piękno gnieźnienskiej katedry.
Laboratoria Przyszłości w naszej szkole...
W ramach programu Laboratoria Przyszłości nasza szkola pozyskała sporo sprzętu multimedialnego. Na informatyce, na zajęciach dodatkowych w ramach Szkolnej TV Gim PlusTV i drukowania w 3D ochoczo korzystamy z nowoczesnych zabawek. Używamy między innymi aparatu fotograficznego/kamery Sony, gimbala stabilizujacego ruchy kamery DJI, mikrofonu kierunkowego Rode, słuchawek nausznych z mikrofonem Terra, drukarek 3D Zmorph, zestawu oświetleniowego softbox. Dzięki temu nasze zajęcia są ciekawe, a my możemy tworzyć niezwykłe rzeczy:)
Akcja Lidla zakończona sukcesem!
Pragniemy serdecznie podziękować całej społeczności szkolnej - uczniom i ich rodzicom, za zaangażowanie w zbiórkę Talenciaków. Zebraliśmy prawie 6000 punktów!
Koordynatorką akcji była p. Mariola Zygarska i to dzięki niej dotarło do nas mnóstwo fajnych rzeczy.Szczególne podziękowania kierujemy do p. Marleny Irli- Majerowskiej.
"Zaburzenia ze spektrum autyzmu w pigułce" - warsztaty dla uczniów
1 grudnia odbyły się w naszej szkole niezwykłe warsztaty dla uczniów na temat zaburzeń ze spektrum autyzmu. Zajęcia przeprowadziły nauczycielki z Zespół Szkół im. Unii Europejskiej w Chełmży. Bardzo dziękujemy za tę cenną lekcję tolerancji i lepszego zrozumienia problemów osób z takimi zaburzeniami.
Gminne zawody w unihokeja
30 listopada odbyły się w naszej szkole gminne zawody w unihokeja klas starszych. Gościliśmy uczniów z Grzywny i Kończewic. Po pięknych meczach nasze dziewczęta zajęły II miejsce, a chłopcy zostali MISTRZAMI GMINY:) Gratulujemy!!!! Jesteśmy dumni!
Sportowy sukces
Nasi reprezentanci z klas młodszych (4-6) po bardzo emocjonujących i wyrównanych zawodach, których gospodarzem była SP w Turznie zajęli III MIEJSCE w MISTRZOSTWACH POWIATU TORUŃSKIEGO W UNIHOKEJU CHŁOPCÓW. GRATULUJEMY!!!
Junior Edu Żywienie
W roku szkolnym 2022/23 nasi uczniowie biorą udział w ogólnopolskim programie edukacji żywieniowej ,,Junior Edu Żywienie". Ideą programu jest szkoła, w której nauczyciele, uczniowie i ich rodzice podejmują wspólne działania prowadzące do poprawy i utrzymania zdrowia poprzez kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych oraz zwiększenie aktywności fizycznej. Dlatego też w listopadzie nasi uczniowie wraz z nauczycielami podczas lekcji przygotowywali swoje zdrowe, drugie śniadanie.
Mali Europejczycy
W tym szkolnym podczas zajęć dodatkowych z języka angielskiego uczniowie klas pierwszych realizują z p. Joanna Prażuch Ogólnopolski Projekt Edukacyjny EUROPA I JA. Uczniowie poznali Wielką Brytanię – pracowali z mapą i wykonali flagę.
Ekologiczne maluchy...
Dzieci z grup przedszkonych rozpoczęły realizację ogólnopolskiego programu edukacyjnego MAMO, TATO, WOLĘ WODĘ. Atrakcyjna formuła zajęć łączy zabawę z nauką. Dzieci przeżyją wiele przygód, zapoznają się z dobrym nawykiem picia wody, recyklingiem oraz zasadami dbania o środowisko naturalne. Pierwsza przygoda za nami. Poznaliśmy właściwości wody oraz w jakich produktach się znajduje. Nie zabrakło również degustacji wody.
Sportowo...
23 listopada gościliśmy uczniów i trenerów ze szkół w Grzywnie i Kończewicach na zawodach z unihokeja. Wszyscy walczyli mężnie! Miło nam donieść, że nasi chłopcy zajęli I miejsce i będą w przyszłym tygodniu walczyć w zawodach na szczeblu powiatowym. Trzymamy kciuki:)
Mobilne planetarium w naszej szkole
23 listopada do naszej szkoły przyjechało mobilne planetarium. Uczniowie klas 4-8 obejrzeli pokazy Explore (teoria geocentryczna i heliocentryczna) oraz prace Mikołaja Kopernika. Dla młodszych uczniów i przedszkolaków przygotowano seans pt. "Cztery pory roku".
Sukcesy naszych maluchów...
Wiktor Padusiński z oddziału przedszkolnego 0a p. Moniki Taborek został laureatem Diecezjalnego Konkursu Plastycznego "Ubierz lekarza w kitel z Twoich marzeń". Otrzymał nagrodę rzeczową oraz dyplom.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów:)
W SP w Grzywnie miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "MOJA GMINA W BARWACH OJCZYSTYCH". W kategorii wiekowej 3-4 latki III miejsce zajął Tymon Peszek z grupy p. A. Parzyszek.
W bibliotece w Głuchowie odbył się III Gminny Konkurs Recytatorski interpretacji wierszy o tematyce patriotycznej pt. "Kto Ty jesteś? Polak mały". Konkurs skierowany był dla najmłodszych dzieci z terenu Gminy Chełmża. W konkursie wzięło udział 9 dzieci, które reprezentowały Szkoły Podstawowe z: Grzywny, Zelgna, Kończewic oraz Małe Przedszkole z Chełmży. Nie zabrakło oczywiscie przedstawiceli z naszej szkoły, którzy w kategorii 5-6 lat zajęli wysokie miejsca: II miejsce - Franciszek Mucha i III miejsce - Natalia Kucharczyk.-
Wszystkim gratulujemy:)
Szkolne obchody Święta Niepodległości
Uczniowie klas II i III zaprezentowali wzruszający program artystyczny z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Świetnie przygotowani przez swoje wychowawczynie, p. A. Pałaszewską i p. I. Cuprjak, taneczym krokiem poloneza wprowadzili wszystkich w niecodzienną lekcję historii. Zaprezentowali znajomość tradycji, symboli i głęboką miłość do Ojczyzny. W czasie uroczystości obecna była przyjaciółka szkoły od wielu lat - radna p. Stanisława Stasieczek. Na ręce dyrektora szkoły złożyła niezwykły prezent, flagę, którą otrzymała od premiera Mateusza Morawieckiego. Uznała, że właśnie nasza szkoła będzie godnym miejscem, gdzie ten prezent można umieścić. Dziękujemy!
Native Speaker w naszej szkole...
9 listopada w naszej szkole odbyły się nietypowe lekcje języka angielskiego. W ramach programu WIESCO, realizowanego w Polsce dzięki Fundacji "NIDA", Polsko - Amerykańskiej Fundacji Wolności i Ogólnopolskiemu Stowarzyszeniu Anglistów, przyjechali do nas amerykańscy goście, Maureen i Mark Polczynski. W czasie spotkania z uczniami naszej szkoły opowiadali o rejonie, z którego pochodzą, czyli Milwaukee, Wisconsin i amerykańskiej szkole. Nie zabrakło ciekawostek o Stanach Zjednoczonych, amerykańskich powiedzeń i tańca. Uczniowie z zainteresowaniem słuchali opowieści, ale największą radość sprawił im fakt, że mogli sprawdzić swój angielski. Okazało się, że zarówno szóstoklasiści, jak i ósmoklasiści poradzili sobie doskonale.W czasie rozmów z uczniami, nauczycielami, dyrekcją szkoły Maureen i Mark dowiedzieli się też sporo o naszej szkole i gminie. Szczególnie zainteresowała ich historia związana z adoptowanymi przez naszą szkołę pomnikami, gdyż kilka dni wcześniej amerykańskie małżeństwo odwiedziło Muzeum Stutthof. Spotkanie z Maureen i Markiem pozostanie w naszej pamięci na długo.
Wizyta native speakerów odbyła się z inicjatywy p. Iwony Pietrowskiej, przy współpracy z p. Marią Więcławską, nauczycielką SP 2 w Chełmży. Obie nauczycielki otrzymały wsparcie pozostałych anglistek ze swych szkół i przede wszystkim Dyrekcji. Gościny udzielił p. Dawid Brodzki, właściciel Hotelu "Imperium" w Chełmży. Wszystkim zaangażowanym w realizację projektu DZIĘKUJEMY:)))
Czytamy Razem z Małym Misiem...
W roku szkolnym 2022/2023 dzieci z oddziału przedszkolnego 0a przystąpiły do PROJEKTU EDUKACYJNEGO „MAŁY MIŚ W ŚWIECIE WIELKIEJ LITERATURY” - „Czytamy Razem z Małym Misiem”
Celem projektu jest rozwijanie i promowanie czytelnictwa we współpracy z przedszkolami i szkołami podstawowymi, szkołami specjalnymi, szkolnymi świetlicami, bibliotekami szkolnymi, specjalnymi ośrodkami szkolno-wychowawczymi w całej Polsce i za granicą.
Projekt jest zgodny z podstawą programową wychowania przedszkolnego oraz kierunkami polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2022/2023
Razem z Misiem przedszkole realizuje kierunki polityki MEN:
- wspomaganie przez szkołę wychowawczej roli rodziny – rozwijanie czytelnictwa przez przedszkole we współpracy z rodzicami. tj. zachęcanie do czytania w domu misiowi;
- wychowanie do wrażliwości na prawdę i dobro; kształtowanie właściwych postaw szlachetności, zaangażowania społecznego i dbałości o zdrowie – codzienne czytanie dzieciom, poszukiwanie ww. postaw w utworach literackich;
- podnoszenie jakości edukacji poprzez działania uwzględniające zróżnicowane potrzeby rozwojowe i edukacyjne wszystkich uczniów – dobór literatury do wieku, możliwości i potrzeb dzieci;
- działanie na rzecz poznawania polskiej kultury – prezentacja polskiej literatury dzieciom.
Także i rodzice są zachęceni do czytania dzieciom w domu. W prowadzonych dzienniczkach znajdują się rysunki ilustrujące wydarzenia z przeczytanych książek. W klasie powstał kącik czytelniczy.
Powyższy projekt czytelniczy w atrakcyjny i interesujący sposób wprowadza dzieci w świat literatury, dzięki zaproponowanym metodom aktywizującym. Zajęcia, którym zawsze towarzyszy postać „Małego Misia”, są ciekawe i pobudzają przedszkolaków do kreatywności.
Podziękowanie...
Społeczność Szkoły Podstawowej im. Wł. Broniewskiego w Zelgnie składa serdeczne podziękowania:
Pani Stelli Blacharskiej,
Państwu Joannie i Rafałowi Bober,
Lucynie i Tomaszowi Gołaszewskim,
Pani Renacie Jaworskiej,
Pani Violettcie Jaworskiej,
Państwu Małgorzacie i Adamowi Klicman,
Panu Łukaszowi Kowalskiemu,
Marcinowi Najdowskiemu,
Tomaszowi Palkowskiemu,
Państwu Barbarze i Janowi Siwek,
Annie i Pawłowi Węgrzyn,
Panu Piotrowi Zając,
oraz Paniom z Kół Gospodyń Wiejskich w Dźwierznie, Kiełbasinie, Szerokopasie i Zelgnie
za życzliwość, wsparcie finansowe i rzeczowe, które w szczególny sposób przyczyniło się do realizacji planów i zamierzeń organizacyjnych szkoły związanych z Adopcją Pomników pomordowanych kobiet narodowości żydowskiej w Dźwierznie i Grodnie.
DZIĘKUJEMY!
Uroczysta Adopcja Pomników pomordowanych kobiet narodowości żydowskiej w Dźwierznie i Grodnie
„Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią im się płaci.” Wisława Szymborska
W piątek, 28 października, w naszej szkole odbyła się uroczystość Adopcji pomników w Grodnie i Dźwierznie, upamiętniających zmarłe i zamęczone kobiety narodowości żydowskiej, więźniarki obozu koncentracyjnego Stutthof.
Nasza szkoła zadeklarowała dbać o dobry stan obu miejsc pamięci i ich otoczenia, ale przede wszystkim zobowiązaliśmy się do krzewienia wiedzy na temat tych jakże tragicznych czasów oraz do wychowania młodzieży w duchu tolerancji i zrozumienia. Po to, by tragedia taka, jak ta sprzed 78 lat już nigdy nie mogła się powtórzyć.
Podczas ceremonii w uroczysty nastrój wprowadził nas występ uczniów i nauczycieli recytujących wiersze i fragmenty wspomnień świadków tych strasznych wydarzeń, a także występ panów Marka Pużanowskiego i Stanisława Szydłowskiego przybliżający nam muzyczny dorobek kultury żydowskiej.
Oficjalnym patronem „Adopcji Pomników” zostało Muzeum Stutthof/Stutthof Museum, reprezentowane przez Kierownika Działu Naukowego Muzeum Stutthof pana dra Marcina Owsińskiego.
Wsparcia merytorycznego całemu przedsięwzięciu udzieliły dwie instytucje: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i Muzeum Okręgowe w Toruniu. Pierwszą z nich reprezentowała pani dr hab. Sylwia Grochowina, prof. UMK, drugą zaś pan Adam Kowalkowski, specjalista w Muzeum Twierdzy Toruń, oddziału Muzeum Okręgowego w Toruniu.
Zarówno pan Marcin Owsiński, jak i pani Sylwia Grochowina wygłosili bardzo ciekawe i pouczające referaty o tym, że nigdy – nawet w najgorszej sytuacji życiowej – nie wolno nam zapominać, że ponad wszystko jesteśmy ludźmi.
Archiwum Aktualności