•

Nasza szkoła  złożyła za pośrednictwem Urzędu Gminy w Chełmży, wniosek o udzielenie wsparcia finansowego na zakup książek do biblioteki szkolnej. Wniosek ten zostały złożony w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa - Priorytet 3 i zyskał dofinansowanie na kwotę 15 000 złotych. Planowane zakupy książek były skonsultowane z organami przedstawicielskimi uczniów, nauczycieli, rodziców, z Samorządową  Biblioteką  w Zelgnie, uwzględniają zainteresowania uczniów oraz potrzeby uczniów niepełnosprawnych.

AKCJE W RAMACH PROGRAMU

8 V -Nasi uczniowie wzięli udział w ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie pt. "Przerwa na czytanie". Wydarzenie odbywa się w zakresie XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Akcja realizowana w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. Czytaliśmy w Zelgnie, Pluskowęsach, Krakowie i w czasie szkoły przetrwania. :):)

10 V - Klasy młodsze wraz z wychowawcami uczestniczyły  w zajęciach bibliotecznych. Tego dnia p. J. Pawełczyk, kierownik Biblioteki samorządowej  w Zelgnie, zaprezentowała książki z serii "Gwizdek" Barbary Gawryluk. w ten sposób świętowaliśmy Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Wszyscy uczestnicy byli bardzo zadowoleni.

13 V- W Bibliotece Samorządowej w Zelgnie odbyło się niecodzienne i bardzo interesujące spotkanie klas I - III z p. B. Gawryluk, autorką wielu książek dla młodego odbiorcy. Pisarka w sposób obrazowy przekazała słuchaczom historie powstawania książek o tematyce zwierzęcej. Seria "Psów na medal" ukazała jak mądrzy, pomocni i bardzo wierni mogą być czworonożni przyjaciele,  Potrafiła swymi opowieściami zaczarować młodych czytelników. Na zakończenie spotkania, każde dziecko mogło zakupić książkę z autografem wspaniałej pisarki.

14 V- W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa klasa IV b, pod opieka p. M.Biedrzyckiej, spotkała się z klasami pierwszymi. Czwartoklasiści zaprezentowali młodszym koleżankom i kolegom  inscenizację legendy o warszawskim Bazyliszku. A pierwszaki, pod kierunkiem p. A.Pałaszewskiej, przygotowały literackie zagadki. To było niecodzienne spotkanie teatralno - literackie!

**********************************^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^************************************

Działania w ramach NPRCZ

* Przygotowanie gazetki okolicznościowej.

* Wywieszenie informacji o godzinach otwarcia PiMBP w Chełmży oraz bibliotek samorządowych.

* Spotkanie w Bibliotece Samorządowej w Zelgnie, zapoznanie z księgozbiorem i zasadami wypożyczania książek.

* Założenie profilu Biblioteki szkolnej na Facebooku i umieszczanie plakatów promujących wydarzenia proponowane przez PiMBP w Chełmży.

* Poinformowanie na stronie internetowej szkoły o wsparciu finansowym na zakup książek do Biblioteki w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” Projekt 3.

* Informowanie o nowościach czytelniczych na FB oraz na stronie internetowej szkoły.

Zorganizowanie akcji plastycznej na plakat zachęcający do czytania książek.

* Szkolna akcja –Uwolnić książki.

* Konkurs fotograficzny „Ja i moja książka”

* Szkolny konkurs –Pięknego czytania

* Szkolny konkurs recytatorski

* Przygotowanie szkolnej imprezy promującej czytelnictwo -”Witajcie w naszej bajce”