• Regulamin biblioteki w czasie pandemii

• Aneks do REGULAMINU BIBLIOTEKI

Szkoły Podstawowej w Zelgnie

w związku z pandemią COVID-19

V. Procedury bezpieczeństwa zapobiegające rozprzestrzenianiu się wirusa COVID 19

1. W bibliotece należy zachować bezpieczną odległość - rekomendowane są 2 metry, minimum 1,5 m.  Wypożyczający zobowiązani są do zasłonięcia ust i nosa, zdezynfekowania rąk.

2. Książki podaje nauczyciel bibliotekarz. Dezynfekuje ręce wg potrzeb.

3. Uczniowie klas 1-3 do biblioteki przychodzą pod kontrolą wychowawcy.

4. Czytelnicy oddają książki poprzez włożenie ich do wyznaczonego pojemnika, gdzie spędzą dwudniową kwarantannę. Przyjęte książki oznaczone zostaną datą zwrotu, odizolowane od innych egzemplarzy

5. Bibliotekarz dezynfekuje blat, na którym leżały książki.

6.  W związku z sytuacją epidemiczną wstrzymuje się do odwołania:

-korzystanie z czytelni,

-wolny dostęp do półek,

- korzystanie z komputera, drukarki, kserokopiarki.

7. Zapewnia się systematyczne wietrzenie pomieszczenia, w odstępach co najmniej 45 minut.

8. Klasy, klasopracownie, kółka zainteresowań i inne organizacje szkolne mogą dokonywać wypożyczeń zbiorowych za pośrednictwem wychowawców lub opiekunów poszczególnych organizacji. Nauczyciele ci ponoszą pełną odpowiedzialność za całość wypożyczonych zbiorów i rejestrowanie ich obiegu wśród uczniów.

9. Czytelnik może wypożyczać książki wyłącznie na swoje nazwisko.

10. Jednorazowo można wypożyczać 3 książki :

-lektury na okres 2 tygodni,

-pozostałe książki na okres 1 miesiąca.

W uzasadnionych przypadkach bibliotekarz może ograniczyć lub zwiększyć liczbę wypożyczonych książek z podaniem terminu ich zwrotu.

Jeżeli czytelnik nie przeczytał książki, a wypożyczalnia nie ma na nią nowych zamówień, można przynieść książkę i prosić o przedłużenie  terminu zwrotu.

11. Korzystający z biblioteki zobowiązani są do dbałości o wypożyczone książki.

12. Wobec czytelników przetrzymujących książki, stosuje się wstrzymanie wypożyczeń, aż do momentu zwrócenia zaległych pozycji.

13. W przypadkach zniszczenia lub zagubienia książki czytelnik musi zwrócić taką samą pozycję albo inną wskazaną przez bibliotekarza.

14. Wszystkie wypożyczone książki powinny być zwrócone 3 tygodnie przed końcem roku szkolnego.

15. Czytelnicy opuszczający szkołę (pracownicy, uczniowie) zobowiązani są 4 tygodnie przed zakończeniem roku szkolnego, do rozliczenia się z biblioteką.

16. Na początku roku szkolnego uczniom są wypożyczane podręczniki szkolne. Uczniowie zwracają podręczniki do biblioteki szkolnej sukcesywnie, po zakończeniu korzystania z danej części podręcznika nie później niż do 30 czerwca danego roku. Uczniowie przystępujący do egzaminu poprawkowego, zwracają podręczniki nie później niż do końca sierpnia danego roku.

17. W przypadku zgubienia podręcznika, znacznego zużycia, wykraczającego poza jego zwykłe używanie, bądź jego zniszczenia, rodzice są zobowiązani do zakupu nowego podręcznika.

18.Wszelkie pytania dotyczące księgozbioru można kierować na adres mailowy biblioteki szkolnej bibliotekagimp1@wp.pl lub przez dziennik elektroniczny.