• Rada Rodziców

- jest przedstawicielstwem rodziców, współdziałającym z Dyrektorem szkoły, Radą Pedagogiczną oraz organami nadzorującymi szkołę.

Głównym zadaniem Rady Rodziców jest wspieranie Dyrektora placówki w realizacji zadań statutowych.

Rada Rodziców wybierana jest w każdym roku szkolnym, w wyborach tajnych.

W skład Rady Rodziców wchodzą: po jednym przedstawicielu Rad Oddziałowych.

Prezydium Rady Rodziców stanowi: przewodniczący, skarbnik, sekretarz.

Prezydium Rady Rodziców 2020/2021

Przewodnicząca:  Katarzyna Czerniecka

Sekretarz:   Małgorzata Klicman

Skarbnik:    Ewa Kokoszka

Członkowie:

Joanna Bober

Paulina Zych

Numer konta bankowego Rady Rodziców:  Bank Spółdzielczy w Brodnicy

03 9484 1017 0220 1379 2002 0001

DZIAŁALNOŚĆ RADY RODZICÓW

Rada rodziców jest to demokratycznie wybrana, w każdym roku szkolnym, grupa przedstawicieli rodziców wszystkich uczniów danej szkoły.

Reprezentują oni ogół rodziców w kontaktach:

·        z innymi organami szkoły, np. radą pedagogiczną, dyrektorem, lub samorządem uczniowskim,

·  z instytucjami pozaszkolnymi, np. z samorządem lokalnym w celu pozyskania funduszy na zajęcia pozalekcyjne,

·        z radami rodziców z innych szkół, np. w celu wymiany doświadczeń.

Kompetencje Rady Rodziców

Rodzice mają prawo do tworzenia demokratycznych i niezależnych od władz szkolnych reprezentacji rodzicielskich, czyli rad rodziców.

Rada Rodziców ma prawo do:

Ø     suwerennego określania swojej wewnętrznej organizacji - oznacza to, że nikt z władz szkoły (dyrektor, rada pedagogiczna) nie może wpływać na jej skład ani na strukturę,

Ø     gromadzenia środków finansowych dla wspierania działalności statutowej szkoły i wydawania ich zgodnie z własną wolą,

Ø     występowania do dyrektora oraz pozostałych organów szkoły w sprawach związanych:

·        - z jakością nauczania (np. starania o certyfikat ISO),

·        - z wychowywaniem dzieci (np. organizowanie tzw. Zielonych szkół),

·        - z finansami szkoły (np. wniosek do władz szkoły o wygospodarowanie pieniędzy na kółka zainteresowań),

·        - z bezpieczeństwem (np. wprowadzenie identyfikatorów).

Rada Rodziców uchwala w porozumieniu z radą pedagogiczną program wychowawczo-profilaktyczny szkoły.

Regulamin Rady Rodziców

Rada Rodziców działa na podstawie uchwalonego przez siebie regulaminu, który jest swoistą "konstytucją" organu przedstawicielskiego rodziców.

Regulamin Rady Rodziców jest dokumentem, wyznaczającym cele, zadania i organizację rady, a zatem powinien on być napisany w sposób staranny i uwzględniający specyfikę danej szkoły, przy wzięciu pod uwagę dokumentów szkolnych a zwłaszcza statutu szkoły.

Twórców treści regulaminu, wyznacza Prezydium rady rodziców na pierwszych obradach.

W szkole oprócz rady rodziców działają również rady klasowe, których zadaniem jest przede wszystkim realizacja zadań w ramach danego oddziału (klasy). Rada klasowa reprezentuje rodziców uczniów danego oddziału w radzie rodziców.

Rada Oddziałowa może występować, w porozumieniu z wychowawcą uczniów, z wnioskami do dyrektora szkoły oraz nauczycieli w sprawach istotnych dla uczniów, współdziała również z przewodniczącym rady rodziców i prezydium RR w celu wykonania zadań o charakterze ogólnoszkolnym, a jej pracami kieruje przewodniczący.