• Bocianisko 2001-2005

• „BOCIANISKO 2001”

12 maja 2001 roku

W pierwszym przeglądzie zespołów artystycznych szkół gminy Chełmża wystąpiło 18 zespołów, ponad 200 uczniów w trzech kategoriach: tanecznej, wokalnej i teatralnej. Dodatkowo w przerwie rozegrano konkurs plastyczny.  Atmosfera imprezy przerosła oczekiwania wszystkich.

Wszystkie występy były bardzo żywiołowe i wciągały do wspólnej zabawy publiczność. Nie było zwycięzców i przegranych. Każda szkoła otrzymała z rąk wójta Jacka Czarneckiego drewnianego bociana, a każdy zespół żabę siedzącą na liściu lilii.

„BOCIANISKO 2002”

Do szerokiego grona wykonawców w tym roku dołączyli akrobaci  - zespół prowadzony przez pana A. Miemczyka w naszej szkole. Przez wiele godzin ponad 200 wykonawców prezentowało swoje programy.

II Przegląd  okazał się bardzo udany. Organizatorzy i wykonawcy zebrali mnóstwo gratulacji i pochwał. Satysfakcja płynie przede wszystkim z poziomu przeglądu, bo był on imponujący. O imprezie pisała również prasa lokalna i regionalna.

„BOCIANISKO 2003”

31 maja 2003 roku już po raz trzeci przy tradycyjnym bocianim gnieździe odśpiewano  „Bociani blues”.

Wszystkie szkoły z terenu naszej gminy wzięły udział w przeglądzie: szkoły podstawowe z Grzywny, Sławkowa, Kończewic i Zelgnaa, Mała Szkoła z Brąchnówka oraz Gimnazjum z Pluskowęs i Głuchowa. Na „bocianiej scenie” prezentowane były tańce ludowe, dyskotekowe,  występy zespołów wokalnych i teatralnych. Imprezę swoim występem uświetnił również 60 – osobowy chór uczennic z SP w Zelgnie i z Gimnazjum w Pluskowęsach pod kierunkiem Państwa Pużanowskich.

Na pamiątkę spotkania wszystkie zespoły oraz ich opiekunowie otrzymali dyplomy i symboliczne żaby. Pani Iwona Drożyńska otrzymała z rąk wójta podziękowanie za skuteczne promowanie Gminy Chełmża.

Tegoroczne spotkanie odbyło się w 31 maja, który od tego roku został ogłoszony Ogólnopolskim Dniem Bociana. Obchody Dnia Bociana w Zelgnie stały się dla małych ekologów z Zelgna okazją do przekazanioa Wójtowi panu Jackowi Czarneckiemu petycji skierowanej do Rady Gminy Chełmża o utworzenie użytku ekologicznego w Zelgnie. Teren wskazany przez uczniów wymaga ochrony. Zmiana jego naturalnego charakteru, która obecnie się dokonuje, odstraszy bociany. Pozytywne rozpatrzenie wniosku daje szansę na  stały pobyt w Zelgnie bocianów.

„BOCIANISKO 2004”

5 czerwca 2004 roku

Do Zelgna zjechali młodzi artyści ze szkół gminy Chełmża oraz nauczyciele i instruktorzy. Gośćmi Przeglądu byli: wójt gminy Chełmża pan Jacek Czarnecki, wizytator pan Dariusz Zagórski, przewodniczący Rady Gminy pan Henryk Śmiałek,  pani Katarzyna Orłowska z Działu Promocji Gminy, przewodnicząca Komitetu Rodzicielskiego pani Bożena Koszela oraz dyrektorzy szkół.

Tradycyjnie przegląd rozpoczął się odśpiewaniem „Bocianiego bluesa”. Popisy wszystkich artystów zachwyciły liczną publiczność. Szczególny aplauz zyskali mali wykonawcy z zespołu „Zelinki”, którzy pod kierunkiem pani Lidii Piórkowskiej brawurowo zagrali w parafrazie utworu Jana Brzechwy. Wśród starszych wykonawców bardzo spodobał się kabaret z Pluskowęsy, w ktrym trzy wykonawczynie zaskoczyły wszystkich talentem komediowym.

Po zakończeniu występów przyszła pora na podsumowania, podziękowania i wręczanie dyplomów i upominków uczestnikom przeglądu. Miłe słowa usłyszeliśmy od pana wizytatora Dariusza Zagórskiego, którego z Zelgnem łączy szczególny sentyment. Pan wizytator był uczniem a później nauczycielem w Zelgnie.

Następnie Wójt przekazał odpowieź na petycję złożoną w ubiegłym roku z prośbą o uchwalenie terenu Zelgo-Bezdół terenem chronionymze względu na szczególne walory przyrodnicze. Rada Gminy uwzględniła propozycję i wydała uchwałę, na mocy której teren o powierzchni 27 hektarów uznano jako użytek ekologiczny.

Na zakończenie wójt gminy Chełmża pan J. Czarnecki wręczył dzieciom dyplomy i upominki.

„BOCIANISKO 2005”

4 czerwca 2005 roku

Tradycyjnie przegląd rozpoczął się od wspólnego śpiewu „Bocianiego bluesa”. Wszystkich uczestników , opiekunów oraz gości przywitała pani dyrektor Iwona Drożyńska.

Gośćmi przeglądu byli: wójt gminy Chełmża pan Jacek Czarnecki, wizytator pan Dariusz Zagórski, radni gminy, dyrektorzy szkół, sołtys wsi Zelgno, przedstawiciele Komitetu Rodzicielskiego, Urzędu Gminy, Kurendy.

Przeglądowi towarzyszyła wystawa prac plastycznych p.t. „Co robią bociany po odlocie z Polski?”, wystawa wydawnictw o tematyce ekologicznej oraz mapa występowania bocianów.

Podczas przerwy jak zwykle przygotowano obiad dla artystów i gości oraz otwarto kawiarenkę.

Przegląd zakończył się wręczeniem symbolicznych nagród dla uczestników, którzy odebrali dyrektorzy szkół z rąk wójta gminy i kuratora.