• Rok 2009


        • IX spotkanie integracyjne
          „Razem w tradycje”

          4 grudnia 2009 roku


           Wszystkich gości powitano jak zwykle serdecznie, grudniowo, przed mikołajkowo choć w nieco odmiennej scenerii,  dnia  
          4 grudnia 2009r. w Szkole Podstawowej w Zelgnie.

                   Najgoręcej Pani Dyrektor witała wiernych uczestników  spotkań, tych, dla których od lat jest to szczególny dzień w roku - dzień, w którym niepełnosprawne dzieci i niepełnosprawne osoby dorosłe oraz osoby samotne z Gminy Chełmża (podopieczni GOPS-u) spotykają się w ramach programu „Chcemy być razem”.

          Przypomniano, że  „Chcemy być razem” po raz pierwszy kadra Szkoły Podstawowej w Zelgnie powiedziała sobie w 2001 roku,  gdy w ramach programu „Domino” realizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych  włączyliśmy się w działania Gminy Chełmża organizując pierwsze spotkanie integracyjne.

          A już zaraz za rok wiadomo było, że to nie skończy się na jednym spotkaniu, bo musi być  takie miejsce w naszej Gminie, taka szkoła gdzie chociaż raz  w roku  wszyscy Ci, którzy doświadczeni są   w życiu bardziej od innych, będą mogli spotkać się, by wspólnie spędzać czas, by poznawać się i   pomagać sobie nawzajem. I to się  nigdy nie zmieniło   przez te kolejne lata.

          Było wiele ciekawych scenografii niepowtarzalnych klimatów, które na długo zapadły w serca uczestników.

          A tegoroczny wieczór  nosił  tytuł „Razem w tradycje”

          W to niezwykłe spotkanie: najpierw zwiedzano wystawę z wytworami dawnego rzemiosła, sprzętu i gospodarstwa polskiej wsi zgromadzonego z obszaru dawnego Pomorza.   Wystawa była ekspozycją mówiącą o Historii i Tradycji regionu Lokalnej Grupy Działania Ziemia Gotyku, przygotowana przez Stowarzyszenie Rozwoju Gminy Łysomice. Zwiedzający o interesujących szczegółach dowiedzieli  się o od kustosza wystawy pana Adama Kozłowskiego, który z wielką pasją i oddaniem prezentował to, co gromadzi od lat. Zaprezentowane na wystawie  najstarsze, ciekawe eksponaty były  ponad stu letnie.

          Uwagę zwracała prezentacja wytworów  rękodzieła artystycznego nawiązującego do kultury ludowej wykonanych przez członkinie Pracowni Rękodzieła Artystycznego „MALWA”, działającej przy CIK Gminy Chełmża, a mającej swoją siedzibę w bibliotece samorządowej w Zelgnie.

           Można było również zobaczyć: barwne dekoracje z elementami sztuki ludowej  wykonane przez uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej w Zelgnie.

          Główny punkt stanowił  piękny koncert pn. „Razem w tradycje”- niezapomniane spotkanie  z piosenką,  muzyką ludową i zabawnymi scenkami – rodem ze wsi polskiej. Artystycznych  uniesień na ludową nutę doświadczaliśmy za sprawą chórzystów Szkoły Podstawowej  w Zelgnie i Gimnazjum w Pluskowęsach Chóru „Da Capo” prowadzonego przez państwa Teresę i Marka Pużanowskich, małych tancerek z zespołu „Figielek” prowadzonych przez panie Annę Pałaszewską i Iwonę Cuprjak oraz młodych miłośników aktorstwa – teatrzyk „Zelinki” pani Lidii Piórkowskiej, która między innymi była współautorka tekstów.

          A nasz  specjalny gość mocno słyszalny już  od samego wejścia do szkoły to  Kapela Ludowa z Łysomic działająca pod kierunkiem pana Aleksandra Mozola, któremu towarzyszyli pani  Beata, panowie Tomek i Marek. Kapela po mistrzowsku  przygrywała, śpiewała i bawiła gości

          A wszystko zakończyła wspólna biesiada przy obficie zastawionych stołach, na których królowały   tradycyjne, lubiane przez wszystkich potrawy kuchni polskiej. Najbardziej oczekiwano jednak na prezenty, które w tym roku rozdawał  „Dobry Wędrowiec”- wysłannik Świętego Mikołaja.  

          I nic  nie mogłoby się   zdarzyć, gdyby nie pomoc naszych sponsorów, którzy od lat sprawiają, że ten dzień zawsze jest szczególny.

          Dziękuję więc w imieniu obdarowanych i własnym:

           Pani Kierownik i pracownikom Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chełmży za środki przekazane na organizacje całego spotkania, wsparcie i pomoc.

          Oraz

          -Chrześcijańskiemu Stowarzyszeniu Dobroczynnemu  z oddziału w Toruniu  za prezenty pozyskane   

            od międzynarodowej fundacji charytatywnej „Samaritans  Purse”  

          - Marii i Kazimierzowi   Lewandowskim właścicielom Stacji „Diagnotest” z Zelgna

          - Joannie i Rafałowi  Bober właścicielom sklepu wielobranżowego z Zelgna

          - Romanowi  Rzymskiemu  właścicielowi  sklepu spożywczego w Zelgnie

          - Joannie Bielińskiej właścicielce  sklepu spożywczego w Zelgnie

          - Radzie  Sołeckiej z  sołectwa Zelgno

          - Bogusławie  Demskiej właścicielce  apteki „Nagietek” z Zelgna

          - Toruńskiemu  Centrum „Caritas”


          Jak zwykle nie zawiedli zaproszeni goście ( przedstawiciele organizacji niosącym pomoc  niepełnosprawnym i potrzebującym, władze gminy, dyrektorzy placówek kultury i oświaty).

          Szczególne podziękowania składam niezastąpionej kadrze nauczycielskiej oraz pracownikom administracji i obsługi jak również uczniom Szkoły Podstawowej w Zelgnie, którzy jak  zwykle DALI Z SIEBIE WSYSTKO! 

           Dyrektor Szkoły   Podstawowej w Zelgnie

            Iwona Drożyńska